Pohyb a sport je pro děti velmi důležitý, nezanedbávejte jej

Sdílet článek

Mimoškolní pohybové aktivity pro děti jsou velmi prospěšné. Proč je nutné pravidelný pohyb a sport dítěti dopřát?

Pandemie koronaviru a s ní související finanční komplikace nebo strach z nich nutí některé rodiče škrtat výdaje na pohybové aktivity dětí. Je to ale velmi špatné rozhodnutí. Pohyb a sport je pro děti velmi důležitý, absence nejrůznějších pohybových kroužků se projeví v budoucnu velmi negativně.

Děti potřebují pohyb, sport i mimoškolní kolektiv

Děti po škole potřebují vyrazit na nějaký sportovní kroužek, mít nějakou pohybovou aktivitu, a to minimálně jednou týdně. Děti totiž mají přirozenou potřebu pohybu. Pokud se jim nedostává, projeví se to v budoucnu velmi negativně. Pokud se dítě nehýbe, může dojít až na dětskou obezitu, která se v podstatě stoprocentně přenáší do dospělosti. S ní následně souvisí nedostatečný vývoj orgánů, pohybové soustavy, ale i nevhodné návyky, například stravovací a v neposlední řadě i určitý nedostatek vůle, kterou je potřeba rozvíjet.

Vhodná je nějaká kolektivní aktivita, kolektivní sport. Kolektiv totiž dokáže u dítěte rozvíjet socializaci, zvyšovat sebevědomí a učit zodpovědnosti. Tanec je pro děti vhodný z několika důvodů. Zlepšuje fyzičku, zvyšuje imunitu, sbližuje je s ostatními vrstevníky, učí zodpovědnosti, podporuje kolektivní myšlení a pochopitelně společně s hudbou také zlepšuje náladu.

Ne každý sport je pro děti vhodný

Některé sporty ale pro děti příliš vhodné nejsou, mohou být totiž velmi velkou zátěží na fyzický stav dítěte. Méně vhodné jsou sporty s tvrdými dopady, které zatěžují páteř a velké klouby. Také určitě není dobré dítě přetěžovat velkým množstvím tréninků týdně, dva až tři úplně stačí. Přetížení má několik projevů. Velmi často je to nechutenství, ztráta hmotnosti, a problémy se spánkem. V psychické oblasti může být projevem apatie, která je střídána s přehnanou podrážděností.

Mezi vůbec ty nejlepší volnočasové aktivity pro děti patří tanec. Je prokázáno, že právě tancování má poměrně vzácnou kombinaci pozitivních přínosů, zdravotních i sociálních. Ideální je zvolit taneční kroužek, který probíhá 1x až 2x týdně. V současnosti jsou mezi dětmi populární taneční styly street dance (sem zařazujeme např. hip hop, house dance, dancehall, popping nebo locking) a contemporary dance (sem zařazujeme moderní tanec, jazzový tanec, lyrický tanec, atd.). Tyto tance se totiž často objevují v hudebních videoklipech, tanečních filmech, ale i televizních tanečních soutěžích. Jsou proto mediálně známé a oblíbené.

Taneční kroužky v Olomouci

Olomouc je poměrně velké město, takže tu o dětské kroužky, které se zaměřují na tanec, není nouze. Podívejte se na přehled tanečních škol v Olomouci a vyberte si. Oblíbené taneční styly street dance a contemporary tanec vyučuje třeba 331 Dance Studio Olomouc, a to dokonce už děti ve věku od 3 let.

Investice jedné nebo dvou tisícovek pololetně za taneční kroužek pro děti se opravdu vyplatí. Předejdete tak množství především zdravotních problémů svého dítěte. Vaše dcera nebo váš syn bude navíc v kolektivu, který baví, což má přímý důsledek dobrou náladu, lepší soustředění a tím pádem i lepší výsledky ve škole. Všechno je prostě jedna propojená nádoba.

Loading


Sdílet článek