Olomouc jako centrum street dance

Sdílet článek

Z Olomouce se před 15 lety stalo centrum street dance, tedy pouličního tance. Proč? A jak je na tom street dance v Olomouci v současnosti?

Letos je tomu již 15 let, co se Olomouc stala kolébkou pouličního tance. Street dance battle byl tehdy v Česku teprve v plenkách – do té doby zde proběhly pouze dvě soutěže, obě pouze pro skupiny tanečníků, takzvané crews. Přestože Brno bylo a nadále i je hlavním centrem street dance v Čechách, rozhodla se to změnit a k jeho popularizaci zásadně přispět právě Olomouc, když 29. dubna 2005 otevřela své brány pro samostatně soutěžící jednotlivce, a to v soutěži Druhá šance.

Street dance battle

Jako street dance (v českém jazyce jako „pouliční tanec”) se pojmenovávají taneční styly, které vznikly mimo taneční studia, zobecněně řečeno „na ulicích”. Nejedná se o jeden konkrétní styl, nýbrž pro souhrnný pojem pro tance, které jsou jindy jen těžko zařaditelné. Původně se street dance označoval jednoduše jako Hip Hop Dance, popřípadě jako Urban Dance.

Souboj pouličních tanců se přirozeně vyvinul ze subkultury hip hopu. Původně se hiphopeři scházeli pouze v ulicích amerických černošských ghett. To se rozhodl změnit Dj Kool Herc, který v roce 1973 uspořádal první hiphopovou party. Už na této akci mezi sebou jednotliví tanečníci začali soupeřit, improvizací navzájem překonávat svoje výkony. Tehdy vznikl street dance battle. Během krátkého doby se z těchto soubojů vyvinuly opravdové soutěže, které se dodnes těší velké prestiži.

Olomouc a jeho Druhá šance

Titul úplně prvního street dance freestyle battlu v České republice získal již rok předtím Street Dance Cup konaný nedaleko Brna. Přesto byla Druhá šance neméně inovativní. Jako první se rozhodla dát prostor individualitě tanečníků a jejich sólovým představením.

kce v pořádaná v S-Klubu pod záštitou Alyaschca Crew se brzy stala vyhlášenou po celé republice. Hned v prvním roce se konala podruhé, stejně tak v několika následujících letech. Jako do samotné mekky hip hopu sem putovali a největší hvězdy z celé republiky a také ze zahraničí.

Po obrovské vlně zájmu odstartovala Druhá šance také vznik množství dalších soutěží. Sami organizátoři vytvořili obdobnou soutěž pro začínající tanečníky AMC Battle. Následovaly také další velmi úspěšné soutěže jako Just 4 Fun, Battle 4 Dancers nebo Style 2 Skillz. Kromě toho ale proběhla řada tanečník workshopů a také pravidelných kurzů street dance. Tak byly položeny základní kameny opravdu silné taneční komunity v Olomouci.

Světové taneční hvězdy zamířily do Olomouce

Nejenom jako soutěžící, ale také jako porotci ve zlaté éře Druhé šance navštívili Olomouc nositelé velkých hiphopových jmen. Mezi ta nejzajímavější patří choreograf Michaela Jacksona a proslulý tanečník Buddha Stretch. Opomenout nelze ani průkopníka tanečního stylu locking, Dona Campbella, nebo také Caleafa Sellerse, který přispěl k rozvoji stylu house dance.

Olomoucká hiphopová současnost

V Olomouci je taneční styl street dance stále velmi populární. Funguje zde řada tanečních škol, které se pouličnímu tanci věnují. Tu asi nejpopulárnější z nich, 331 Dance Studio Olomouc, založil Dejv Zapletal, jeden z organizátorů battlu Druhá Šance.

331 Dance Studio Olomouc nabízí taneční kroužky pro děti zaměřené právě na pouliční tanec, tedy street dance. Zatancují si tu děti už od tří let, junioři i dospělí. Podívejte se na přehled tanečních kurzů této olomoucké taneční školy a určitě si vyberete.

Loading


Sdílet článek

Jedna odpověď na “Olomouc jako centrum street dance”

Komentáře jsou uzavřeny.