Tanec v televizi

Sdílet článek

Jaký prostor si vyhrazují české televizní stanice pro tanec? Jak často můžeme tancování v televizi vidět? Příliš slavné to bohužel není …

Dnešní článek je zamyšlením na tím, jak je na tom tanec v televizi, co se týče České republiky. Asi tušíte, že tancování v televizi nedostává tolik prostoru, kolik by si zasloužilo. Ale úplně hrozné to na druhou stranu také není. Takže v jakých případech se můžeme s tancem na televizních obrazovkách setkat?

Kulturní význam tance

Tanec má kulturní a pro některé národy také náboženský význam. Je součástí i naší historie a s dobou se postupně vyvíjel. Dnes se setkáváme s různými styly tanců od těch klasických až po pouliční tanec.

Existuje bezpočet tanečních stylů, o kterých ani nevíme. Přitom máme mnoho tanečních skupin, které jsou zaměřené jak na standardní, tak na latinskoamerické, folklorní či moderní tance. S tancem se můžeme nejčastěji setkat na ulici, v divadle, na internetu, či v televizi. České vysílání ovšem nejspíš zaspalo dobu, neboť nedává příležitost novým trendům mezi lidmi, zato se raději drží již zavedeného standardu. Proč se však nepokusit o změnu. Lidé se chtějí pobavit, nadchnout, potřebují napětí a nebezpečí. Stále baží po něčem novém, což jim jistě nepřináší podívaná na standardní či latinskoamerické tance v pořadech typu StarDance, v němž mezi sebou soutěží herci v klasických tanečních disciplínách.

Jsou společenské tance stále aktraktivní?

Společenské tance jsou vhodné na určité speciální příležitosti, typicky např. v plesové sezóně. Jsou to ovšem výjimky, jinak klasické taneční styly dávno přestaly být atraktivní. Moderní doba je dynamická, což se odráží také ve stylu hudby či tance. Budoucí generaci bude stěží zajímat pouhé „raz, dva, tři, raz, dva, tři“ na hudbu, která je také příliš neosloví. Dnes existuje bezpočet tanečních stylů, které se dále vyvíjejí a vycházejí z nich nové a nové. Tanec se uvolňuje, pravidla se porušují, balet je nahrazován modernějšími, přirozenějšími a mnohem uvolněnějšími styly, jako například Contemporary Dance. Vyznačuje se především tím, že kombinuje více tanečních stylů dohromady, ale primárně vychází z klasického baletu a moderního tance.

Moderní tanec diváky inspiruje k tomu, aby se také pohybovali do rytmu hudby. Není to jen fádní krok sun krok, ale popouští uzdu fantazii a umožňuje improvizaci. Moderní tanec je vyjádřením sebe sama, o to více láká oko diváka. Často takový tanec vyvolává dojem, jako by byl těmi pohyby těla vyprávěn příběh. Tanečníci do svého výkonu vkládají i emoce, proto je mnohem zajímavější, než pozorování toho, kdo udělá o krok víc, nebo o krok míň, jak mají ve zvyku lidé, kteří nezmeškají ani jeden díl pořadu StarDance.

Tanec v televizi? Často pouze talentové soutěže

Ve srovnání se zahraničním vysíláním věnují české televize, ať už soukromé či veřejnoprávní, o poznání menší pozornost modernímu tanci. Zejména americké televize nabízejí lidem široké spektrum soutěží v pouličním tanci, Street Dance. Je to souhrnný název pro několik tanečních stylů, jako je breakdance, popping, locking, c-walk a jiné, které vznikly na amerických ulicích nebo v klubech. Zvláštností tohoto tance je, tzv. bitva, neboli battle, kdy mezi sebou soutěží dvě crew. Vítězem je ta skupina, která zvládne lepší sestavu než druhá. V bitvě mezi sebou mohou soutěžit i jednotlivci, probíhají tak i některé soutěže, kdy jeden tanečník, či skupina tanečníků, vyřadí druhého.

Čeští diváci si tak mohou udělat představu o tom, jak vypadá takový tanec v televizi, pouze z amerických či britských tanečních filmů, jako je Street Dance 3D nebo Step up. Americké televize však vysílají soutěže typu So You Think You Can Dance nebo America´s Best Dance Crew.

V Česku se tanečníci mohou probojovat do televize spíše ve všeobecně talentových soutěžích, které nejsou zaměřené pouze na tanec. Taneční skupiny tyto soutěže ani většinou nevyhrávají, přestože máme jistě mnoho talentovaných tanečníků, kteří by možná i ty zahraniční strčili do kapsy. Bohužel nemívají tito tanečníci příliš mnoho příležitostí k tomu, aby prezentovali své umění. Většinou jsou pouze součástí doprovodného programu kulturních událostí, které bývají pro uzavřenou společnost. Často si návštěvníci takových událostí neuvědomují, kolik času a píle musejí tanečníci vynaložit pro to, aby bylo jejich vystoupení dokonalé, a neprojevují jim dostatečné uznání.

Taneční pořady či soutěže podobné těm zahraničním, by si jistě získaly přízeň i českého diváka. Prozatím je pro nás však pravděpodobnější, že uvidíme moderní tanec v podání profesionálů nanejvýš na YouTube, případně když budeme mít to štěstí, tak se můžeme stát svědky taneční exhibice přímo na ulici, kde má většina stylů své kořeny.

Loading


Sdílet článek